Honden zijn de enige huisdieren die hun behoeften buiten de deur moeten doen. En dus moeten baasjes er met hun hond op uit. Niet alleen voor diens behoefte, ook voor de dagelijkse beweging en voor de socialisatie. (Iets wat veel andere huisdieren blijkbaar niet hoeven).
Net als de mens kan de hond zijn behoeften niet doen op commando. Als baas ken je wel steeds beter de bewegingen, waaraan je kunt zien dat je hond nu echt nodig moet. Uitstellen tot je een hondentoilet bereikt is vaak niet realistisch. Tenzij je er dichtbij woont, het een bepaald ras is en je hond geen pup of senior is. (Dit is ongeveer gelijk als bij de mens).
Vroeger was het beter,
Vroeger moest de hond diens behoeften in de goot doen. Dat waren roosters die uitkwamen op putten waarin rioolwater liep. Regenwater spoelde de hondenpoep die kant op, omdat het naar de put toestroomden. Toen de goten er niet meer waren, werd vriendelijk verzocht om de hond bij de boomspiegels/bomen op straat te laten poepen. Daar liepen veel mensen toch niet. Ook daar werd het door een flinke regenbui weggespoeld of het werd in ieder geval verteerd. (Sneller dan peuken, kauwgom, plastic etc.).
Opruimplicht
Vanwege de vele auto's en weinig parkeerplaatsen, moesten er regelmatig mensen via de boomspiegels de stoep op. Daar stond je dan in een drol. Dus kwam er opruimplicht. De hond mocht wel bij de boom poepen, maar de poep moest worden opgeruimd. Gelukkig waren er her en der vuilnisbakken en was het opruimen geen probleem. Tegenwoordig maken we van boomspiegels prachtige tuintjes en zijn de prullenbakken ver te zoeken. Om met een poepzak naar huis te lopen, is ook weer zo wat. (Men heeft al moeite om zijn meegebrachte restafval mee terug naar huis of naar de auto te nemen, laat staan als het gaat om een zak met poep).
Hondentoiletten
Gelukkig zijn er hondentoiletten gekomen. Echter, honden zijn net mensen: er zijn honden die zo'n toilet niks vinden en daar niks willen doen. Er zijn honden die niet met andere honden achter een hek kunnen zijn, er zijn honden die het ge-ren en drukke gespeel van andere honden niks vinden en liever een blokje om lopen. Er zijn honden die door ziekte, loopsheid of anders niet op een hondentoilet mogen vertoeven, etc. (Daarbij zijn de hondentoiletten in de donkere maanden niet erg sfeervol en voelt niet iedereen zich er prettig en/of veilig. Dan loopt het hondenbaasje liever een blokje om, met als voordeel voor de buurt: Tot aan de laatste uitlaat sociale controle in de wijk).
Regels voor hondenbaasjes
Wat de reden ook is en hoe de omgeving ook verandert, voor iedere hondeneigenaar gelden wel nog steeds regels:
- Buiten de hondentoiletten geldt altijd opruimplicht.
- Zodra je de hond in het donker uitlaat, zorg dat je hem in de gaten houdt. Geef het dier een lampje en neem zelf een zaklamp mee. (Op iedere smart/iPhone zit een zaklamp).
- Zorg dat je altijd zakjes bij je hebt, hang ze aan de riem, leg ze bij je sleutels zodat je ze niet vergeet.
- Laat je hond niet poepen in een speelveld, speeltuin, sportveld, of plekken waar mensen picknicken en/of recreëren. Loop dan naar plekken of stroken waar nauwelijks iemand zit, ligt en speelt. Ook daar geldt: opruimplicht.
- Poept je hond in de struiken of de natuur, ook daar geldt: opruimplicht. Dit omdat hondenpoep de biodiversiteit verstoort. Oké minder dan auto's, vliegtuigen, brommers, etc. Maar aangezien er sinds coronatijd meer honden hier rondlopen en minstens twee maal daags buiten poepen, geven honden dus ook een aardige hoeveelheid CO2 af en doen ze mee aan natuurverstoring.
- Zorg dat je hond geen overlast bezorgd en houdt deze aan de riem of in ieder geval onder appèl.
Kun je hier niet mee dealen, neem dan een kanarie of een cavia.
Shelly Roso