Kunstenaar Joop Speekenbrink organiseert 31 augustus een grote veiling van zijn schilderijen en aquarellen. De opbrengst gaat naar onderzoek naar de ziekte van Parkinson.
Tekst en foto: René Pennock
Joop (77) was niet alleen leraar Nederlands en lichamelijke opvoeding, maar ook leraar tekenen en handvaardigheid. Na zijn pensionering legde hij zich toe op eigen werk, vooral schilderijen in acryl, aquarellen en botanische tekeningen. "Op onze reizen door bijvoorbeeld IJsland, Nepal en Tibet had ik altijd een schetsboekje bij me. 's Avonds werkte ik dat dan uit tot aquarellen, die later de basis van mijn schilderijen werden. De botanische tekeningen zijn kleine precisiewerkjes, waar ik soms uren mee bezig ben. Ik wilde als kind bioloog worden, misschien dat ik daarom nog steeds gefascineerd ben door de natuur," vertelt hij. Als docent gaf Joop ook cursussen modeltekenen en aquarelleren en hij geeft nog steeds cursussen schilderen en botanisch tekenen in Hobbycentrum De Daalsehof.
"In mijn jaren als kunstenaar produceerde ik, zoals veel kunstenaars, meer dan ik verkocht. Ik heb nu zo'n 100 werken, oftewel 3 m³, in een magazijn liggen, dus ik vond het hoog tijd eens op te gaan ruimen", vertelt Speekenbrink. "Een zestigtal werken wil ik 31 augustus veilen in het Augustinus aan de Graafseweg, olieverf, acryl en aquarellen van mijn reizen en botanische tekeningen."
Joop heeft al elf jaar de ziekte van Parkinson, het zal dan ook niet verbazen dat de opbrengst van de veiling ten goede komt aan onderzoek naar deze hersenaandoening. "Er lijkt een verband te bestaan tussen het gebruik van bestrijdingsmiddelen en Parkinson. In Frankrijk hebben wijnboeren vaker Parkinson, dan inwoners van Parijs, in Nederland lijkt het vaker voor te komen in de Betuwe en in de bollenstreek. Het is nog niet wetenschappelijk aangetoond, daar is meer onderzoek voor nodig. Ik wil daar met mijn veiling aan bijdragen." Zelf heeft hij nog niet extreem veel last van zijn ziekte. "Ik kan nog steeds een rechte lijn tekenen en heb zelfs af en toe tremorvrije dagen."
De te veilen werken zijn van 12.00 tot 13.00 uur in de tuin van het Augustinus te bekijken. Joop zoekt nog een flinke partytent voor als het regent. De veiling duurt van 13.00 tot circa 17.00 uur. De schilderijen worden ingezet bij € 200, aquarellen vanaf € 50.
Wie een indruk wil krijgen van het werk van Joop kan kijken op zijn website joopspeekenbrink.exto.nl of de expositie van de Daalsehofgroep in De Ark van Oost bezoeken. Joop toont daar vier werken.